Geotermálna energia je najstaršou energiou na našej planéte, pretože je to energia, ktorú získala Zem pri svojom vzniku a v poslednej dobe je to energia čiastočne generovaná rádioaktívnym rozpadom niektorých prvkov v zemskom jadre. Toto teplo sa prenáša k povrchu vďaka pohybom tektonických dosiek prenikaním roztavenej magmy a hlbinnou cirkuláciou podzemnej vody a zásobární horúcej vody sa vytvára pod veľkým tlakom. Geotermálna energia patrí medzi najčistejšie formy získavanie energie, nakoľko má pôvod v samotnom jadre Zeme.
Zaraďuje sa medzi najlacnejšie vyrábané formy energie. Prvý geotermálny generátor elektrickej energie vyskúšal bol postavený v roku 1904 v Taliansku. Momentálne je najväčšie množstvo elektrární využívajúcich tento typ energie v Kalifornii v USA. Technológie využitia geotermálnej energie na výrobu tepla aj elektrickej energie sú vo veľkej miere odskúšané napríklad na Islande, na Filipínach či v Taliansku a v dokonca aj v menej vyspelých krajinách. Energia Zeme sa využíva vo forme tepelnej energie na kúrenie pomocou výmenníkov tepla alebo na výrobu elektrickej energie v geotermálnych elektrárňach. Tam sa využíva horúca voda alebo para z vrtov na výrobu pary, ktorá následne roztáča turbínu. Takto sa z mechanickej energie za pomoci generátora vyrába elektrická energia.
Na území Slovenska sa nachádza 36 perspektívnych oblastí s geotermálnymi zdrojmi s teplotou vody do 150°C v hĺbkach do 5000 m. Potenciál geotermálnej energie je ohodnotený na 5 538 MWt. V súčasnosti sa tento druh energie využitý na 131 MWt. Perspektívne využitie je najväčšie na východnom Slovensku v Košickej kotline.