Turbína Miroslava Sedláčka vyrába elektrinu z potoka, je nominantom na vynálezcu roka

By 21. decembra 2016Nezaradené

“To čo malo byť známe už v dobách priemyselnej revolúcie, som objavil až v 90. rokoch minulého storočia.” usmieva sa docent Sedláček. Všetci vynálezcovia mu hovorili, že to nemôže fungovať. No opak je pravdou.

O prestížnu Európsku cenu pre vynálezcu roka sa rok čo rok usilujú vedci z celého kontinentu. Tento rok sú v kategórií výskum známi traja finalisti. Jedným z nich je aj Miroslav Sedláček zo stavebnej fakulty v Prahe, ktorému sa podarilo zostrojiť rotačnú turbínu na výrobu hydroenergie. Sám pritom nemá technické vzdelanie, je totižto vyštudovaný ekonóm. Jeho turbína dokáže vyrobiť elektrinu vďaka pomaly tečúcim vodným tokom, ako sú potoky alebo pramene. Trvalo to až 23 rokov pokým sa mu podarilo jeho nápad aj zhmotniť a vyrobiť funkčný stroj. Miroslav Sedláček tvrdí, že to bolo najmä kvôli tomu, že sa vôbec neočakával vznik niečoho tak zásadne nového, o čom veda nevie.

Turbína predstavuje revolučnú alternatívu a skvelý doplnok pri získavaní energie z konvenčných vodných elektrární. Pre tie je potrebná značná prietoková rýchlosť alebo veľká výška pádu vody. Kvapalinová turbína dokáže vyrábať až 10 kilowatthodín elektriny za deň z pomaly tečúcich tokov, prílivov alebo odlivov. To postačí na pokrytie potreby elektriny pre päť domácností. Turbína sa skladá z rotoru, ktorý má zvonovitý tvar a vďaka prúdeniu vody sa otáča v statore, ten má taktiež tvar pripomínajúci zvon ale s iným, ostrejším uhlom. V turbíne vznikajú intenzívne mikro víry, ktoré poháňajú rotor a turbína môže vyrábať elektrinu. V súčasnosti sa pripravuje jej nová nízkospádová verzia, ktorá by mala podľa vedcov stáť okolo 1500 eur. Na spustenie sériovej výroby sa pracuje aj v USA. Firma na Floride testuje výrobu farmy s menšími turbínami, integrovanými do jedného výstupu.

Sedláček vidí využitie turbín najmä pre sídla v blízkosti vodných tokov. Vodu je možné z potoka odviesť trubicou, vytvoriť rozdiel hladín napríklad 60 centimetrov a z toho môže vzniknúť 40 až 60 wattov okamžitého elektrického výkonu. V Čechách už takto jeden chatár vďaka turbíne svieti a aj si prikuruje.

Zdroj : tu