Vietor je forma energie, ktorá sa vytvára pri nerovnomernom ohrievaní povrchu Zeme slnečným žiarením. Z celkovej slnečnej energie, ktorá dopadne na Zem sa približne 1 až 2 % premieňa na veternú energiu. Sila vetra sa využíva už od nepamäti, všetko to začalo veternými mlynmi. Vetrom poháňané turbíny používané na výrobu elektriny boli vyvinuté až roku 1890 v Dánsku. Veterná energia má bohatý potenciál v celosvetovom meradle. Momentálne je najrýchlejšie rastúcim zdrojom energie. Približne 80 % svetového veterného priemyslu je sústredených v štyroch krajinách. Krajiny, ktoré by z rozvoja veternej energetiky mohli profitovať najviac, sa nachádzajú v tzv. treťom svete. Výroba energie z vetra je veľmi jednoduchá.

Energia prúdenia vetra roztáča listy rotora a takto vytvorenú mechanickú energiu využíva generátor na výrobu elektrického prúdu. Moderné veterné elektrárne majú automatické nastavovanie listov rotora a sú vybavené brzdami pred príliš vysokou rýchlosťou vetra (nad 25 metrov za sekundu), ktorá by mohla spôsobiť jeho odtrhnutie. Ich výkon sa pohybuje od 100 kW do 1 000 kW. Využívanie vetra na výrobu energie neprodukuje žiadne odpady, neznečisťuje ovzdušie a nemá negatívny vplyv na zdravie ľudí. Prevádzkové náklady sú nízke a obsluha je nenáročná. 

Za rok 2011 bolo na Slovensku množstvo vyrobenej veternej energie s iba vo výške 6.670 MWh tj. dva zdroje s celkovou inštalovanou kapacitou 3,14 MWh. Pritom v roku 2002 bol stanovený využiteľný potenciál veternej energie pre Slovensko na 600 GWh.