Slnečná alebo solárna energia je základná energia Zeme získavaná zo Slnka, ktorá dopadá na Zem vo forme žiarenia. Hodnota ročnej energie slnečného žiarenia dopadajúceho na povrch Zeme predstavuje 18.1016 W. Slnečná energia sa používa na výrobu tepla, teplej vody, elektrickej energie, na chladenie či už v domácnostiach alebo priemysle, alebo pri pestovaní v skleníkoch.
Princíp výroby tepla spočíva v ohrievaní telesa slnečnou energiou, t.j. teplom ktoré dopadá na povrch telesa napr. na solárny kolektor. Solárny kolektor je možné namontovať na strechy alebo fasády obytných alebo firemných budov. Umiestnenie je možné aj pri nevyužitých plochách ako sú parkoviská, cesty a iné. Podmienkou umiestnenia je vhodná orientácia (juh pod 45°uhlom).
Využitie solárnych kolektorov je hlavne na verejných budovách ako napríklad zdravotníckych a sociálnych zariadeniach, v hoteloch, športoviskách na prípravu teplej vody. V rodinných domoch je možné využitie tejto energie aj na vykurovanie. Za predpokladu nízkoteplotného vykurovania a dobrej tepelnej izolácie ja hodnota úspor na prípravu teplej vody 60 až 70 % a na vykurovanie 30 až 40 % z dôvodu uhlu dopadu slnka v období vykurovania.
Na výrobu elektrickej energie zo Slnka sa využíva fotovoltaický článok, ktorý obsahuje plošnú polovodičovú diódu na ktorej po dopade svetla vzniká napätie. Svetlo dopadajúce na polovodičový materiál v ňom zvyšuje koncentráciu nosičov náboja, a vytvárajú sa elektróny a diery, ktoré sú spárované PN prechodom. Následne sú zbierané do vonkajšieho obvodu, kde je možné odoberať napätie alebo jednosmerný prúd. Systémy na výrobu elektrickej energie sa zapájajú v režime izolovanom alebo pripojenom k elektrickej sieti. Izolovaný režim uskladňuje energiu v batériách a využíva sa na zásobovanie zväčša menších osamotených budov. V pripojenom režime je systém pripojený so elektrickej siete a vyrobená energia sa priamo dodáva do elektrickej rozvodnej siete.